Superrodzic. Czy to w ogóle możliwe?

Organizatorzy Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw postanowili zorganizować warsztaty o wychowywaniu dzieci.

Do ich prowadzenia zaprosili psychologów Małgorzatę Jaśkowiak i Roberta Klimkiewicza, którzy 9 i 10 listopada w hotelu „Jedlinka” pomagali rodzicom i wychowawcom zrozumieć, że nie ma idealnego wzorca rodzica.

Wychowanie do samodzielności, rozwoju, miłości, wiary czy odpowiedzialności – to główne cele, które uczestnicy wymieniali w czasie zajęć. Dyskutowali również o metodach, którymi próbowali je w swoim życiu uzyskać. Czy były właściwe? Mogli to ocenić w oparciu o prelekcje psychologów.

– Z wychowaniem dzieci jest jak z umową-zleceniem. Pan Bóg nam zlecił wychowanie dzieci, a rezultat to już jest efekt umowy o dzieło – uśmiechał się R. Klimkiewicz.

Dodał, że historia pokazuje, iż podejście do wychowania zmienia się jak sinusoida, w której jedno pokolenie wychowuje dzieci w sposób liberalny, a kolejne – w sposób konserwatywny. – Dziś najbardziej niebezpieczny jest model „wychowania bez wychowania”. I głównym celem tego braku wychowania jest to, by dziecko nam nie przeszkadzało. To sposób, niestety, dziś bardzo popularny i modny – przestrzegał rodziców.

Mówił też o obecności rodzica w życiu dzieci. – Dziś mamy taki paradoks, że tej obecności jest i za dużo, i za mało. Sam doszedłem do wniosku, że często w naszych rodzinach jesteśmy wyznawcami pajdocentryzmu, tzn. postawienia dziecka w centrum naszego życia i dostosowywania wszystkiego do niego. A sam pamiętam, że kiedyś tak nie było. Dzieci wychowywało się w sposób zintegrowany z życiem – wspominał psycholog.

Zauważył jednocześnie, że to postawienie dziecka w centrum nie wiąże się z poświęceniem mu tzw. czasu prostego, tj. codziennego spędzania z nim czasu przy wspólnej pracy czy odpoczynku. – Wesołe miasteczko jest najczęściej formą rekompensaty z naszej strony za brak codziennego kontaktu, kiedy unikamy dziecka – zakończył. Potem odpowiadał na pytania uczestników.

W czasie warsztatów znalazł się też czas na pierwsze plany kolejnego, dziewiątego już kongresu małżeństw. Wiadomo, że tematem będzie „Kariera i powołanie”. Wśród prelegentów ma się znaleźć m.in. o. Adam Szustak.

Dodajmy, że szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu FIO, którego operatorem lokalnym jest Katolicka Inicjatywa „Berit”.

Źródło: https://swidnica.gosc.pl/gal/pokaz/5150450.Warsztaty-o-wychowaniu-dzieci

0 komentarzy “Superrodzic. Czy to w ogóle możliwe?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CZYTELNA CZCIONKA
ZMIANA WYGLĄDU