Podsumowanie 10. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w Świdnicy

Ogólnopolski Kongres Małżeństw pt. „Świętowanie i codzienność” odbył się w dniach 2-3-4 października 2020 r. w Świdnicy.

Od 3 lat planowaliśmy kongresowy jubileusz. Szykowaliśmy się do wielkiego świętowania. Mieliśmy wiele pomysłów na same wykłady. Chcieliśmy się  spotkać w dużo większym gronie. Miał być też bal. Z wyprzedzeniem zarezerwowaliśmy wielką salę na 400 osób.

Koronawirus zwyczajnie nas uziemił. Ilość uczestników zmniejszyliśmy o połowę. W sąsiednich powiatach pojawiały się ograniczenia w kolorze żółtym i czerwonym. W każdej chwili liczyliśmy się z możliwością nagłego odwołania Kongresu. Reżim sanitarny wniósł atmosferę zagrożenia i wyciszenia. Próby rozpoznania osób znad maseczek, żółwiki zamiast misiaczków i delikatny aromat  płynów dezynfekcyjnych. Nie tak planowaliśmy, nie tak.

Dzisiaj, w niedzielne popołudnie, możemy spokojnie powiedzieć – udało się. Dzięki Bogu udało się. Nasze ludzkie plany i możliwości okazały się o wiele za małe. Dziś wiemy, że duchowe i modlitewne wsparcie małżonków pozwoliło przeprowadzić nasz najniezwyklejszy Kongres.

Ale, ale … Dzięki temu nasz jubileuszowy Kongres był na swój sposób niepowtarzalny. Było „dramatycznie pięknie”. W ten sposób papież Franciszek w „Amoris Laetitia” mówi o małżeństwie i nie jest to zbieg okoliczności. My planujemy swoje, a Pan Bóg robi swoje.

Przy 10. Kongresie w zasadzie myśleliśmy, że jesteśmy już zawodowcami. A okazało się, że zwyczajnie wymiękamy. Ta wielka lekcja pokory zaowocowała piękną ciszą, zaangażowanym skupieniem, wyczuleniem na słowa, na pozostałych uczestników. Nie było tradycyjnego gwaru, kawowo-ciastkowego szumu, eksplozji radości ze spotkań. Randka małżeńska z materialnym dotknięciem ciszy.

Zawsze staraliśmy się zapełnić cały kongresowy czas. Tym razem małżonkowie mieli okazję na wspólne przeżywanie czasu, miejsca i wypowiedzianych słów. Nieprawdopodobne przenikanie świętowania z codziennością.  Cały scenariusz został wymyślony i zrealizowany przez Życie. Nie przez nas. My zwyczajnie, po ludzku, baliśmy się o każdy krok. Jesteśmy wciąż ludźmi małej wiary. Mieliśmy radość i zaszczyt uczestnictwa w nieprawdopodobnym Jubileuszowym Kongresie. W niedzielny wieczór, kiedy opadają organizatorskie emocje, coraz lepiej to widzimy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i zaangażowanym w organizację. Serdeczne Bóg zapłać. Zachęcamy do dzielenia się z nami wrażeniami, uwagami i pomysłami.

Wszystkich sympatyków kongresu,

wszystkich zainteresowanych budową lepszych relacji małżeńskich,

wszystkich szukających wzmocnienia przez trudności,

wszystkich planujących szczęśliwe małżeństwo,

wszystkich mogących zachęcić przyjaciół i znajomych do zapoznania z wiedzą o małżeństwie

zapraszamy do obejrzenia relacji z 10. Kongresu pt.” Świętowanie i codzienność”.

W ciągu tygodnia udostępnimy filmy oraz ścieżki dźwiękowe z wykładami. Za kilka miesięcy będzie do pobrania wersja drukowana.

Dziękujemy i pozdrawiamy

CZYTELNA CZCIONKA
ZMIANA WYGLĄDU