Piątek należał do Pawlukiewicza

Jeszcze przed rozpoczęciem trzydniowej randki dla sakramentalnych znany kaznodzieja i duszpasterz akademicki spotkał się ze świdnicką młodzieżą.

W czasie południowego spotkania 5 października ks. Piotr Pawlukiewicz zachęcał do spojrzenia Chrystusowi prosto w oczy.

– Symbolem personalnego poznania jest spojrzenie w oczy. To jest wielka tajemnica wiary z tym spojrzeniem w oczy. Są małżeństwa, które żyją ze sobą 20 czy 30 lat, kochają się, pracują wspólnie, ale w oczy sobie nie spojrzą. Co to za zagadka? Bo w oczy zagląda się do środka. A w oczach mamy często co innego niż na zewnątrz. Bo tu nieraz gramy i boimy się, że to się wyda – wyjaśniał.

Wieczorem ks. Pawlukiewicz spotkał się już ze 170 parami uczestniczącymi w 8. Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw. Tym razem zmierzył się z tematem dużo szerszym, mówiąc o nazywaniu rzeczy po imieniu.

– Być sobą. Czuć się na swoim miejscu. Rozmawiałem kiedyś z takim menelikiem z Otwocka, który był już przepity, ale stał na ulicy i patrząc na osiedle, mówił: „Proszę księdza, w tych blokach to ja robiłem kanalizę i jest dobrze zrobiona. Jak ksiądz chce, to możemy zapytać, czy im się psuje”. On robił kanalizę i on wie, kim jest. Ma swoje poczucie godności i jest sobą. Nie udaje nikogo – wspominał duszpasterz z Warszawy.

W czasie obu spotkań sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Anegdoty i historie opowiadane przez ks. Pawlukiewicza bawiły, ale i skłaniały do myślenia. Prelegent jeszcze przed swoim wystąpieniem został uhonorowany kongresową statuetką „Amicus Matrimonium” – Przyjaciel Małżeństw.

Przypomnijmy, że tematem tegorocznego kongresu trwającego od 5 do 7 października są „konsumpcja i asceza”.

– Jedno i drugie jest bezwzględnie konieczne w życiu małżeńskim, żeby nie utonęło w rozkoszach słodyczy, ale też nie stało się rozgoryczone, że wszyscy mają lepiej, a my źle – wyjaśniał ks. Piotr.

Na konferencję przyjechał na zaproszenie Fundacji Małżeństwo Rodzina, która wraz z ks. Krzysztofem Orą oraz przedstawicielami Ruchu Światło-Życie i Spotkań Małżeńskich przygotowali kongres.

– Historia tego wydarzenia ma już osiem lat. Została zapoczątkowana przez ks. Romana Tomaszczuka. On zapoczątkował to wydarzenie, które nie tylko gromadzi małżonków z terenu Świdnicy, ale przybywają tu ludzie z całej Polski – wyjaśnia ks. Krzysztof Ora.

W programie przygotowano nie tylko wykłady, ale i czas na zabawę. Pierwszego dnia uczestnicy po wystąpieniu ks. Pawlukiewicza mogli wysłuchać koncertu zespołu Fisheclectic.

Więcej informacji o kongresie znajdziecie TUTAJ, a już niebawem relacja z kolejnych dni.

Poniżej film z wystąpienia ks. Pawlukiewicza dla młodzieży. Wieczorny ukaże się niebawem. Dla niecierpliwych polecamy zajrzeć na nasz profil facebookowy, gdzie prowadziliśmy transmisję na żywo z wykładu.

Źródło: https://swidnica.gosc.pl/doc/5068998.Piatek-nalezal-do-Pawlukiewicza

0 komentarzy “Piątek należał do PawlukiewiczaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CZYTELNA CZCIONKA
ZMIANA WYGLĄDU